Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bájný vlk Hati vypráví severské legendy

Za dlouhých severských nocí a při slabé záři plamínků ohně vypráví vlk Hati dávné příběhy předků... O tom, jestli tato kniha spatří světa můžete během následujícího týdne rozhodnout i Vy

Blanka Blanche Straňovská pochází ze Žatce, ale po studiu na konzervatoři v Teplicích přesídlila do hlavního města, kde působí od roku 1991 jako členka skupiny prvních houslí Orchestru Národního divadla v Praze. Má dva syny, pro které velmi ráda vaří, ráda také utíká od civilizace do lesa, fotí a vyhledává staré severské legendy. Právě takové legendy vypráví v její připravované knize bájný vlk Hati dívence jménem Tanaki. Protože mě vlci i severské legendy zajímají a navíc je autorka spolužačka ze žatecké základky, požádal jsem Blanku o rozhovor pro vydavatelství Ohřemedia a připravil si čtrnáct otázek. Tady jsou odpovědi:

 

Vzpomeneš si někdy v Praze na dětství v Žatci? Co se ti při tom vybaví?

Ano, samozřejmě! Svého staršího syna jsem vychovávala na Žižkově a na svobodu svého dětství jsem vzpomínala nejvíc tam, bylo mi líto, že nemůže vzít kolo a jet třeba do parku, do „kroužku“, jak jsme říkali plácku se zeměkoulí a lavičkami nad „Levorákem“, že nemůže počítat kalouse ušaté, kteří se usídlili za domem mého dědy, že nemůže sjíždět na sáňkách schody do podměstí a že musíme do školky jezdit půl hodiny tramvají… Dětství v Žatci bylo fajn a ovlivnilo mne natolik, že jsem hledala místo jemu podobné, kde bych znovu zapustila kořeny, což se nedávno povedlo a teď koukám z okna na les, stejně jako můj děda do parku, nějakých 35 km od Prahy a je mi dobře.

Vracíš se občas do Žatce, a jak na tebe město dnes působí?

Vracím se teď již zřídka, protože jsem si maminku vzala k sobě a cesty do Žatce se smrskly na třídní srazy a návštěvy hřbitova. Pocity? To se snad ani neptej! Všechno tam u té cedule na mě čeká. Jako kdybych vjela do mraku koncentrovaných emocí, všechno prožiju znovu a většinou pak nevidím na cestu…

Máš v Žatci a okolí nějaká oblíbená místa nebo zákoutí?

Ano, mám. Již zmíněný park nad „Hujerákem“ a „Levorákem“, kde jsem pásla své želvy a počítala kalouse ušaté, místo kousek od divadla, za hradbami, kde jsem vykouřila svoje první cigáro, letní kino s prvním pivem v kelímku, rozlehlé armádní cvičiště „Ráj“, kam jsme chodily s babičkou sbírat bylinky a samozřejmě park pod evangelickým kostelem, kde jsme hráli, se spolužáky z osmé bé vadí, nevadí o polibky.

Píšeš, že ráda utíkáš od civilizace do lesa, znáš taková přírodní místa i na Žatecku?

Můj táta měl včely mezi Holedečem a Deštnicí, v Kozlech, tam jsem jezdila moc ráda, stavěla jsem domečky pro broučky a hledali jsme houby. A pak zmíněný Ráj, tedy, když tam zrovna nejezdily tanky. Těch jsem se bála. Je divný, když v ráji jezdí tyhle věci….

Pamatuješ si, kdy přišel ten nápad napsat knihu o severských legendách a příbězích?

Ano, pamatuji. Od dětství jsem „cestovala“ prstem po glóbusu, po zapomenutých ostrovech poblíž severního pólu a všechno tam mi připadalo tak vzdálené, tajemné a zajímavé! Když jsem se pak dostala do bodu, kdy jsem se potřebovala ze svého života „vypsat“ a o mě samotné se mi psát nechtělo, vydala jsem se po stopách skandinávského vlka Fenrira, který mě zavedl do Grónska, přes Kanadu až na Aljašku. Fascinuje mě znovu objevovat a vynášet na světlo moudro původních národů severu. Myslím totiž, že se od nich můžeme, v zajetí té naší báječné civilizace, hodně naučit.

Proč je vypráví právě obrovský vlk Hati?

Jméno Hati je synonymem pro nenávist, je to jeden z nejzlejších vlků severské mytologie, který má dokonat Konec světa tím, že sežere Měsíc. Tahle knížka je takové malé poselství o tom, že každá nenávist může jednou skončit, každému můžeme ve svém srdci odpustit a nalézt ticho a mír. Myslím, že je to správná cesta.

Lze nějak shrnout to základní, co by měla kniha říct čtenářům, a pro koho je vlastně určena?

Určena je primárně pro děti od deseti let, protože bych ráda, aby, až tato generace vyroste, věděla, že vlci do přírody patří, že to jsou moudrá a fascinující zvířata, která na světě udržují rovnováhu a zdravou populaci ostatní zvěře v lesích. A že je tedy potřeba se s nimi naučit znovu žít a ne je střílet. Číst ji ale mohou myslím všichni, kdo mají rádi staré legendy, sever, vlky, Inuity, Indiány, Vikingy přírodu a její ochranu obecně.

Knihu budou provázet krásné ilustrace. Kdo je jejich autorem a jak souzní s tvou představou?

Autorkou ilustrací je má neteř, mladá malířka Berenika Jakoubková a vybrala jsem si ji právě pro náš příbuzenský vztah, protože krev není voda a doufala jsem, že při čtení bude cítit něco podobného, jako já. Myslím, že se to povedlo a její kresby jsou vkusným, jemným, citlivým a hlavně krásným doplňkem Hatiho prastarých příběhů.

Proč sis k vydání knihy vybrala právě formu crowdfundingu a nakladatelství Pointa?

Autor si v nakladatelství nemůže vybrat ilustrátora, název atd, atd. Je tady určitá svoboda, jak pro mě, při výběru ostatních kolegů, tak pro čtenáře, kteří drží ortel „vyjde, nevyjde“ ve svých rukou. Nakladatelství Pointa mě „chytlo za ruku“, celým procesem mě láskyplně provází, radí a pomáhá. A i když je to teď po spuštění crowdfundingové kampaně trochu adrenalin, neměnila bych.

Líbí se ti hlavně idealizovaná představa moudrého vlka, nebo i skuteční vlci, jak je známe z fotografií či třeba přírodopisných dokumentů?

Poté, co jsem si přečetla asi nejzásadnější vlčí knihu Barryho Lopeze „O vlcích a lidech“, se představa moudrého a skutečného vlka jaksi zapasovala do sebe. Oni jsou opravdu velmi moudří! Pravidla, která platí ve smečce  - uznávání autorit, přesný úkol každého člena při lovu, pomoc při krmení a výchově mláďat celou smečkou, kéž by tento řád platil i v některých lidských rodinách. Potřebovali bychom méně psychologů, myslím.

Pamatuji si, že na „základce“ jsi často chyběla kvůli hře na housle. Je pro to, aby to člověk v tomto oboru dotáhl až do Orchestru Národního divadla důležité, začít už v dětském věku?

Asi jsem chyběla dost, ale to už si, přiznám se, nepamatuji. Ano, a myslím, že je důležité začít v útlém věku, ale ne proto, aby se člověk toho víc naučil, ale proto, že držení houslí je pro tělo dost nepřirozené a v pozdějším věku to prostě a jednoduše bolí.  

Jaké to je „chodit do práce“ do Národního divadla? Nezevšední ten pocit po letech? Anebo pořád vnímáš výjimečnost té budovy?

To je mi ale otázka! Samozřejmě, za 29 let služby mám za sebou pocity všelijaké, ale ono je to nakonec vždycky na člověku, jak se cítí. Nejraději se tam cítím slavnostně, rozechvěle, v očekávání příštích okamžiků, kdy ticho a napětí rozřízne dirigentova ostrá první, kdy se řeka spustí a valí se, člověk je toho všeho součástí a nemůže vystoupit. Kdy míra soustředění je tak obrovská, že člověk dokáže vnímat všechny aspekty daného okamžiku najednou, kdy se v tom zvuku úplně rozpustí a skládá se až, když lidé začnou tleskat. Ale i hraní na housle může zevšednět, ano, i hraní v červeném sametu topícím se ve zlatě mezi nádhernými obrazy starých mistrů může zevšednět, a to tehdy, kdy tě před odchodem obejmou dětské ručičky a zašeptají: „Maminko, nechoď pyč!“, to, se přiznám, bylo pro mne vždy velmi bolestné. Snad i proto jsem napsala tuhle knížku, pro mé dva syny, že to se mnou měli tak těžké.

Podívala ses s orchestrem i někam do světa? Třeba právě do severských zemí, o jejichž legendách píšeš?

Pár zemí jsem díky orchestru poznala, nejvíc na severu jsem byla asi v Japonsku. Na ten opravdový necivilizovaný sever se teprve chystám, ale ne tak, že bych bydlela v pětihvězdičkovém hotelu a každý večer se v osm prsila v dlouhých černých na vysokých podpatcích, ale abych mohla i se svými chlapci zapadnout domů k Eskymákům a třeba do rána poslouchat, jak si vyprávějí a nikam nespěchat. Konečně se mi podařilo navázat kontakt se dvěma původními národy na Aljašce, takže mé plány budou směřovat zřejmě sem, za poslední hranici světa. Dá-li zdraví.

Máš v plánu napsat třeba i nějakou další knížku?

To se uvidí, jak dopadne Hati. Mám v hlavě hned tři náměty – jednak legendy národa Yup’ik, to jsou Eskymáci z Aljašky a ze Sibiře a já mám nasbíraných asi sedmdesát jejich krásných příběhů, zároveň přemýšlím napsat všechny dostupné příběhy Stvoření původních národů, ale pak mám také zálusk psát o Tunýtech, což je národ velkých a silných lidí, které potkávali Inuité při osidlování severní Kanady. Moc zajímavá látka. Hlavně jsem ale slíbila sobě i své rodině, že další knížku začnu psát, až ve chvíli, kdy se tu první podaří vydat, protože, co si budeme povídat, ono je to psaní poměrně časově náročnej koníček a rodina je často bez večeře. Takže uvidíme.

Děkuji za rozhovor.

Libor Michalec

Autor: libor michalec | pátek 20.11.2020 14:25 | karma článku: 5,28 | přečteno: 220x
  • Další články autora

libor michalec

Ludvík Vaculík je

Čtu teď Vaculíkovy fejetony, tedy spíš poslední slova z Lidovek a jsem překvapen, jak ještě v osmdesáti letech byl literárně činný, jak uměl „napřít myšlenku vytčeným směrem“ jak o něm kdysi někdo napsal.

2.12.2016 v 0:00 | Karma: 0 | Přečteno: 43x | Diskuse| Kultura

libor michalec

Vzpomínky na Nepál

"Hlavně nepodnikejte nic samostatně," varoval nás Džef ještě než jsme vstoupili na nepálskou půdu. "A připravte se, že teď něco zažijete. Dávejte si pozor na bágly a foťáky."

29.8.2013 v 19:00 | Karma: 8,24 | Přečteno: 313x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Prastrejda, který nezachránil svět II.

Plný nadšení z velkolepého osudu svého předka jsem vyprávěl o Udržalovi pozdě večer Věře v posteli a ona mi na to ospale namítla, že studovala historii, ale o žádným Udržalovi v životě neslyšela.„Byl předseda vlády. A babička říkala, že mohl bejt prezidentem, ale Masaryk ho nechtěl.“ „No jo, úřednický vládky,“ ušklíbla se. „Každej ví, že prezidentem po Masarykovi nemohl bejt nikdo jinej než Beneš.“

4.5.2013 v 12:07 | Karma: 8,34 | Přečteno: 565x | Diskuse| Poezie a próza

libor michalec

Prastrejda, který nezachránil svět

Když už jsem si myslel, že jsem v rámci ohledávání rodinných kořenů objevil všechno, co se dalo, stalo se něco, co mě vrhlo zpátky na začátek. Kdesi mezi řádky naší kroniky se totiž píše, že dědův strejda František Udržal z Dolní Rovně byl předsedou vlády, a když jsem po tom začal pátrat, zjistil jsem, že studoval dokonce stejnou školu v Halle jako můj praděda, ale pak se místo sedlačení dal na politiku. Ve třiceti se Udržal stal prvním selským poslancem v říšském sněmu, a potom za Masaryka ministrem národní obrany a nakonec předsedou vlády v době světové krize.

26.4.2013 v 9:08 | Karma: 16,30 | Přečteno: 721x | Diskuse| Kultura

libor michalec

Pradědova válka II.

Ale po pradědovi zůstal ještě jeden poklad - ve staré krabici od margarínu ležely několik desetiletí tři kila staré zažloutlé c.k. Feldpost. Ty štůsky dopisů, pečlivě převázané motouzem, psal praděda prababičce ze světové války pravidelně den za dnem, a ona je stejně tak pravidelně ukládala, aby teď sloužily jako svědectví o tom, co světová válka znamenala ne pro Franze Josefa nebo Tomáše Masaryka, ale obyčejného člověka jako byl můj praděda, který ale vlastně vůbec nebyl obyčejný.

24.4.2013 v 11:03 | Karma: 16,86 | Přečteno: 570x | Diskuse| Poezie a próza

libor michalec

Pradědova válka

V redakci jsem byl zase aktivní na poradě a domů (přes sto kilometrů) jsem to vzal zajížďkou přes Výškov a stavil se v domečku po babičce. Chvíli to vypadalo, že klíč nepasuje do zámku, ale nakonec jsem se přece jen vloupal dovnitř a po chvíli hledání našel, co jsem hledal – pozůstalé písemnosti po pradědovi.

22.4.2013 v 8:41 | Karma: 15,84 | Přečteno: 790x | Diskuse| Poezie a próza

libor michalec

Nejlepší heřmánek na světě II.

Když potom přišla sametová revoluce a děda už najednou nebyl kulak, ale hospodář, kterému stát provedl hroznou křivdu, a když nám jeho statek v Rovni vraceli v restitucích, stal se pro mě jeho příběh takový jánošíkovský opasek, se kterým jsem vyrazil do hlavního města Sudetenlandu dělat kariéru.

18.4.2013 v 12:49 | Karma: 12,69 | Přečteno: 594x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Nejlepší heřmánek na světě

Nejradši jsem chodil s dědou sbírat šípky a heřmánek. Vždycky jsem si při tom popíchal prsty o šípkové trní, a když jsem šípky ochutnával, cítil jsem na jazyku zvláštní štiplavou chuť, ale když jsem pak znovu prolézal křoví a hledal ptačí hnízda anebo si lehnul do trávy a díval se na sluníčko skrz síťoví řas, pozoroval jsem, jak se sluneční paprsky rozkládají na duhové spektrum, které se každým zachvěním mění jako v opiovém snu.

15.4.2013 v 19:52 | Karma: 18,07 | Přečteno: 641x | Diskuse| Poezie a próza

libor michalec

Mája a Tvák sudetvák

Tak teda já jsem se narodila v nemocnici, to je takovej velkej domeček, kam chodí maminky, co maj miminka v bříšku, víš? A moje maminka tam taky šla, protože jsem bydlela u ní v bříšku... uměla jsem tam plavat a skákala jsem a dělala kotrmelce, hezky tam bylo, teplo ale tma a tak jsem chtěla ven...chtěla jsem uvidět světýlko..tlačila jsem se k Tomu světýlku, a pak to mlasklo a už jsem tam měla hlavičku, víš?

4.4.2013 v 17:47 | Karma: 7,66 | Přečteno: 383x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Jak jsem poslal do háje Michaila Gorbačova

Když letos časopis Koktejl slavil dvacet let, zavzpomínal jsem na jeho stránkách na začátky, kdy jsem jezdil „lovit“ papaláše. Začalo to Žirinovským, ale zajímavější byl Gorbačov.

25.6.2012 v 11:04 | Karma: 7,25 | Přečteno: 625x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Josef Fousek - muž se srdcem Jacka Londona

V útulně zařízeném kladenském panelákovém bytě nedaleko od hotelu Kladno mě písničkář a spisovatel Josef Fousek přivítal „se srdcem na dlani“ jak sám řekl. Přišel jsem si původně povídat o Křivoklátsku, kam se autor legendární písně „Až mě andělé zavolají k sobě“ často vrací, ale rychle jsem podlehl charismatu tohoto třiasedmdesátiletého muže v plné síle, který právě vydal novou knihu. Během rozhovoru se mi vybavovaly vzpomínky z četby neuvěřitelných historek z těch předchozích knih a napadlo mě, že mi Josef Fousek trochu připomíná brněnského siláka Frantu Kocourka, o kterém často vypráví Miroslav Donutil. Jen s tím rozdílem, že kladenský spisovatelský a písničkářský originál o svém životě vypráví sám.

21.6.2012 v 12:06 | Karma: 19,50 | Přečteno: 1597x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Svatá Sára – romská královna, Ježíšova dcera nebo ďábelská Kálí?

MěstečkoStes-Maries-de-la-Mer, neboli Tří Marií v divokém francouzském kraji Camargue je světoznámé tím, že sesem každoročně na počest svaté Sáry sjíždějí tisíce Rómů z celého světa uctít „svou královnu“. Z řady procesí je největší to květnové, kdy na počest sv. Sáry, sv. Marie Jakobé a sv. Marie Salomé Romové vynáší ebenovou sošku z krypty zdejšího kostela k moři. Kdo ale ve skutečnosti je Svatá Sára? Teorií je víc a jedna je fantastičtější než druhá.

15.6.2012 v 7:52 | Karma: 15,81 | Přečteno: 4806x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Cynismus kolem úložiště je šokující

Když jsem se předevčírem pokusil napsat objektivní zprávu o referendu k úložišti jaderných odpadů v Lubenci, netušil jsem, jak hloupých, neuvěřitelně nevědomých, cynických a absurdních příspěvků se dočkám v diskusi. Asi bych si měl začít zvykat na styl, kterým se zde diskuse vedou. Je to ještě horší než debaty o fotbalu v hospodě - skoro všichni si myslí, že tomu rozumí, uměli by to líp a v podstatě se škodolibě posmívají těm, na koho by měl vyjít Černý Petr. Ani já nemám zásadní problém s tím, že jaderná energie je potřebná ( i když ani to není jisté) a odpady se někam ukládat musí. Hrůzu mám ale z toho, že podobně jako třeba dálnice nebo evropské dotace se to bude dělat a dělá "počesku". Obávám se, že kultivované a transparentní cesty, kterou se tento problém ubírá například ve Skandinávie nedosáhneme nejenom v otázce úložiště, ale i všech ostatních nejméně příštích sto let. Místo toho, aby se seriozně navrhlo umístit areál co nejdál od lidských obydlí, zkusí to dát třista metrů za nejbližší barák, protože je tam železnice a silnice a můžeme se jen dohadovat, kolik miliard by se ušetřilo a zároveň kolik nových Čechů by přibylo na seznamu miliardářů. Na schůzce s lidmi nám SURAO tvrdí, že kilometrový vrt se bude dělat v podstatě z tatrovky, která přijede po lesní cestě, a když tomu "geologovi" citujeme z jeho vlastní zprávy, že tam bude vybetonovaná plocha 50x50 metrů, příjezdové komunikace, obytné buňky pro dělníky atd. atd., zamluví to a na další schůzce s veřejností někde jinde mluví zase o tatrovce zaparkované na trávníku s tím dovětkem, že v Lubenci s tím již zastupitelé souhlasili (přestože na něj křičelo na té schůzi 200 rozčilených lidí). To by ale bylo na dlouhé povídání. Nikdo z těch cyniků si neuvědomuje, že stejně arogantně se zítra může někdo chovat k nim, případně jaké je epicentrum jaderné katastrofy. Chtěl jsem hlavně napsat, že k té bizarně krásné, těžce zkoušené sudetské krajině, do které jsem se před čtrnácti lety přistěhoval, a kterou by mi ne úložiště, ale už průzkumné vrty nenávratně zničily, mám niterný vztah, což chci doložit úryvkem z rukopisu, který se jmenuje PŘÍBĚHY Z ONOHO SVĚTA

13.6.2012 v 5:56 | Karma: 8,87 | Přečteno: 756x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Referendum proti úložišti jaderných odpadů

Zastupitelé obce Lubenec a Blatno jako první v ČR podepsali souhlas s průzkumnými vrty pro budování úložiště radioaktivních odpadů, aniž by se zajímalo, jaký názor máme my, místní obyvatelé. Téma se v poslední době objevuje často v regionálních a nyní již i celostátních médiích. Lubenečtí občané, kteří s tím nesouhlasí, vyvolali referendum. To se bude konat 29. června. Je to asi poprvé, co k této otázce iniciovali referendum samotní občané a nikoliv obec.

11.6.2012 v 10:07 | Karma: 9,30 | Přečteno: 849x | Diskuse| Společnost

libor michalec

Hlína vypráví příběhy staré miliony let

„První dílnu jsem otevřel ve Svatém Janu pod Skalou, kde jsem dostal nabídku z vyšší pedagogické školy, že kdybych tam učil keramiku, tak mi poskytnou prostory,“ vzpomíná mutějovický keramik a hrnčíř Jiří Duchek. „Asi čtyři roky jsem tam učil, a když se věci pohnuly a okolnosti vyvinuly a byly třeba větší prostory, hledal jsem, kam se přestěhovat, a nakonec jsem v mladické bujarosti koupil tenhle chmelový statek v Mutějovicích, který tehdy nikdo nechtěl.

9.6.2012 v 9:58 | Karma: 5,37 | Přečteno: 436x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Lánská obora

Lánská obora leží z největší části v katastrálním území obce Lány, ale zasahuje i na území obcí Ruda, Městečko a Zbečno na Rakovnicku. Spravuje ji kancelář prezidenta republiky prostřednictvím své příspěvkové organizace Lesní správa Lány a podle wikipedie jde pravděpodobně o historicky nejstarší oboru v Evropě i na světě.

7.6.2012 v 6:15 | Karma: 8,59 | Přečteno: 955x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Veronika Kubařová sní o Nebezpečných vztazích

Setkali jsme se v divadelní kavárně v Rakovníku loni na podzim, byla milá, usměvavá, krásná a přívětivá.

6.6.2012 v 6:29 | Karma: 7,36 | Přečteno: 765x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Elektroskanzen jako div světa i předmět sporu

Sjel jsem po klikaté asfaltce ostře dolů až k hladině Berounky, a připadlo mi, jako bych se ocitl v jiném světě. Z líbezného údolí dýchala nejendýchala harmonická krajina, ale jak říkají senzibilové, kteří sem jezdí, je za tím ještě něco víc. Také proto se tomuto údolí říká české Lurdy. Když Také proto se tomuto údolí říká české Lurdy. Ale to nebyl důvod mé návštěvy. Přijel jsem do elektroskanzenu Čechův mlýn, kulturní památce, která patří k nejvyhlášenějším na Rakovnicku.

5.6.2012 v 4:58 | Karma: 10,30 | Přečteno: 776x | Diskuse| Cestování

libor michalec

Nejslavnější přívoz na Berounce

Ota Pavel je v české literatuře symbol všeho čistého, průzračného a krásného. U jeho povídek tušíte, že nevznikaly snadno, a jsou protiváhou utrpení, kterým musel projít.

4.6.2012 v 8:44 | Karma: 12,27 | Přečteno: 969x | Diskuse| Ostatní

libor michalec

Šachový král

Dynastie Heglů v naší vesnici vládla kulturnímu životu dokud jsme se sem nenastěhovali my. Přišli někdy v sedmdesátých letech, že už nechtěli žít na tom litvínovsku ve smogu a exhalacích. Ona byla malířka a přitáhla sem pak i své kamarády umělce na ty každoroční akce, o kterých jsem psal, on dělal ve fabrice a vedl filmařský kroužek, natočil spoustu pěkných dokumentů. Takoví přičinliví čiperní lidé, kteří to tady oživili. Převyšovali zřejmě své okolí o celé patro, ale to bylo jedno, protože jim šlo o lesy a čistý vzduch a neměli problémy se tu začlenit do kolektivu.

3.6.2012 v 15:06 | Karma: 14,46 | Přečteno: 1201x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 935x
Novinář, spisovatel, fotograf, cínař...

Seznam rubrik